Kulak Burun Boğaz Hastalıklarına Etkin Tedavilerle Her Zaman Yanınızdayız!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Endoskopik Kulak Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Endoskopik Kulak Ameliyatı Nedir?

Kulak yapıları çok küçük boyutlarda oldukları için ameliyatlarda mikroskoplar kullanılmaktadır. Ancak kulak kemiği birçok kör nokta içerir. Bu bölgeleri standart cerrahi yöntemlerle görüntülemek oldukça güç olabilmektedir. Endoskoplar bu konuda cerraha yardımcı araçlardır.Yine ameliyatları kulak kanalından yapılmasına olanak sağlar. Daha az kesi ve daha az kemik turlaması ile hızlı yara iyileşmesi avantajları arasında sayılabilir.

Endoskoik Kulak Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Endoskoplar kulak cerrahisinin her türünde kullanılabilir. Cerrahın tercihine, hastanın anatomik yapısına, patolojiye bağlı olarak ameliyat tam endoskopik veya endoskop mikroskop kombine kullanılarak da yapılabilir. Kulak önüne yapılan küçük kesi veya kulak kanalından ameliyat yapılmasına olanak sağlar.

Endoskopik Kulak Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kulak zarı perforasyonlarının tamirinde, otoskleroz cerrahisinde, kolesteatom cerrahisinde ve kafa tabanı cerrahisinde kullanılabilir.

Endoskopik Kulak Ameliyatlarının Avantajları Nelerdir?

Kulak yapılarını görmek için geniş cerrahi yapılmasına ihtiyacı azaltır, daha küşük kseilerden ameliyatın yapılmasını sağlar, kulak kanalından ameliyatın yapılmasına olanak sağlar, kafa tabanı cerrahisinde zor vakaların ameliyatında oldukça yardımcı enstrümanlardır.

Endoskopik Kulak Ameliyatının Dezavantajı Nedir?

Öğrenmesi uzun zaman alır ve deneyim gerektirir. Aşırı kanamada görüntü bozulmaktadır. Tek elle yapıldığı için standart cerrahiye alışmış cerrahlar için uygulaması zor olabilmektedir.

Endoskopik Kulak Ameliyatları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  • Endoskoplar mikroskopların yerini mi alacaklar?

Kulak cerrahisinde mikroskop ve endoskoplar farklı hastalıklarda ayrı ayrı veya kombine olarak kullanılabilir. Birbirlerinin alternatifi değildirler.

  • Her ameliyat endoskopik yapılabilir mi?

Bu hastaya, patolojiye ve lezyonun yerine göre değişmektedir. Uygun endikasyonlarda oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

  • Endoskopik ameliyatlar ne zamandan beri yapılmaktadır?

Dünyada 2000’li yılların başında popüler olmaya başlamıştır. Endoskopik kulak cerrahisini 2005 yılından beri uygulamaktayım. Oyıllarda ülkemizde birkaç kişi dışında endoskopik cerrahiye çok sıcak bakılmıyordu. Ama yıllariçinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

  • Ülkemizde endoskopik kulak carrahisinin durumu nedir?

Benim de içinde bulunduğum ‘Endoskopik Kulak Cerrahisi Çalışma Grubu’ her yıl bilimsel toplantılar ve paneller düzenlemekte,  yurt dışındaki toplantılarda da ülkemizi temsil etmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki bilimsel ve klinik seviyeye eşit düzeyde olduğumuzu söyleyebilirim.

Endoskopik kulak cerrahisi hakkında bilgi almak ve hastalıklarınız için uygulanacak tedavi yöntemlerini öğrenmek için randevunuzu oluşturabilirsiniz.

[widget-130]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 408 45 45